Ercan Havalimanı Tekerlekli Sandalye Hizmeti, Hamile, Hasta, Bebek ve Refakatsiz Yolcular

Hamile Yolcular: 6 aya (24 hafta) kadar hamilelik beyan edenlerin yazılı beyanları esas alınır ve kendilerinden Doktor Raporu talep edilmez.

6 ayını (24 hafta) bitirmiş hamile yolcunun kendi doktorundan aldığı “Uçakla Seyahatinde Sakınca Yoktur” ibaresi yer alan Rapor ile uçuşuna müsade edilir. Bu raporun tarihi uçuş tarihi itibariyle 7 günden eski olamaz.

7 aydan (28 hafta)
sonraki hamile yolcuların seyahatinde ise Doktor Raporu ile birlikte “Uçuş sırasında yaşanabilecek bir komplikasyana karşın tüm sorumluluğun hamile yolcuya ait olduğunu içeren” yazılı beyanı esastır.
Bu yazılı beyan işlemi en geç check-in aşamasında tamamlanır.

8 ayını (32 hafta)
tamamlamış hamile yolcuların şirketimizde seyahatine izin verilmez. Tekerlekli sandalyeye bağımlı özürlü yolcuların taşınması için kullanılan tekerlekli sandalyeler hemen hemen tüm istasyonlarda mevcuttur.Eğer yolcunun kendi tekerlekli sandalyesi varsa (WHCH/own) ya da varışta bir tekerlekli sandalyeye ihtiyaç duyacaksa bu özellikle belirtilemlidir.

Tekerlekli Sandalyeli Yolcular

Yolcuların kendi tekerlekli sandalyeleri kargo bölümünde, izin verilen bagaj ağırlığğna ek olarak ücretsiz ve kontrol edilmiş bagaj şeklinde taşınır.Yolcu kabinine alınmaz.Yolcuların kendi tekerlekli sandalyeleri, özellikle de akülü olanları, herhangi bir hasara yol açmamak için dikkatlice taşınır

Refakatsiz Çocuklar: Refakatçisi olamayan 6 yaşından büyük 12 yaşından küçük çocuklar, tüm detaylarla birlikte ilgili form doldurarak uçağa kabul edilir. Seyahatinin bütün parkurlarına ait kesin rezervasyonunun yapılması şarttır. Ebeveyn veya kanuni temsilcisinin yazılı izni alınır.
Bebekler: KTHY’ında seyahat edilecek uçağın mevcut koltuk kapasitesinin %10 nu kadar bebek yolcu alınabilir. Bebek yolcular ancak ebeveyn veya kanuni temsilcisinin beraberinde seyahat edebilirler.

Uçmalarına izin verilmeyen yolcular

  • Bulaşıcı hastalığı olan kişiler.(Tüberküloz, bulaşıcı hepatit, kızamık, difteri, suçiçeği, vs.)
  • Yeni kalp krizi geçirmiş kişler (Kalp krizi geçirdikten en 8 hafta sonra uçabilir)
  • Yeni felç geçirmiş kişiler. (Felçten en az 8 hafta sonra uçabilirler)
  • Uçuş sırasında pnömatik aletler(hava basıncıyla çalışan kullanmaları gereken yolcular.
  • Uçuş sırasında oksijen desteği ile birlikte elektrikle çalışan alet kullanmaları gereken yolcular.

Hasta veya Geçersiz Yolcular

Doktorundan veya hava limanındaki yasal tıp merkezinden “Seyahat Edebilir” ifadeli yazılı bir sağlık raporu (10 günden eski olmayan) getirirse yolcu uçağa kabul edilebilir. Hasta yolcu ile ilgili işlemler rerzervasyon alımı esnasında başlar. Rezervasyon esnasında yolcunun hastalığı ve uçuş esnasında gerekli yardım (yer ekibi yardımı,tekerlekli sandalye yardımı..vb.) ve teçhizat belirlenir. Sedyeli yolcu ayrıca yolcunun refakatsiz olduğu belirtilmelidir.
Hasta veya geçersiz yolcular sınıfına giren hasta yolcuları havada taşınmalarına / uçağa kabulleri bir doktor tarafından verilen sağlık raporuna tabi olan tüm kişiler. Bunlar; Özürlü yolcular, Yatılı Yolcular, Sedyede Taşınan Yolcular, Sağır, Sağır/Dilsiz, Görme Özürlü ..vb. olan tüm yolcularımız, seyahatlerini rahat ve konforlu geçirebilmesi için her türlü teçhizata ve yardıma hazırdır.