ercanhavalimani.com neden var? ve kimindir?

Bu soru ile sık sık karşılaşmaktayız, bu konuda bir bilgi sayfası açmak gerekliliği doğdu. Özellikle yetkili makamlarda bulunan kişiler ve bazı ticari şirket sahiplerinin sorduğu sorulara kısaca yanıtlar vermek istedik.

Öncelikle Uzmanından; Konu Hakkında “Bilinmesi Gerekenler”

  1. ccTLD Domain Nedir? İnternet adreslerinin hangi ülkeye ait olduğunu temsil eden ve ülke alan kodu olarak geçen sistem ccTLD olarak bilinir. Bu sistem 2 harfli uzantı üzerinden ülkeye bağlı olarak değişkenlik gösterir ve İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu (ICANN) her ülke adına özel olarak uzantı sağlamış durumdadır. ICANN tarafından gerçekleştirilen bu uzantı web sitesinin hangi ülkeye ait olduğunu göstermektedir. Örnek vermek gerekirse Türkiye’ye ait olan; uzantı ‘’.tr’’ olarak bilinirken, KKTC ‘’.ct.tr’’, GKRY ise “.cy” uzantılı alan adını kullanır. Üst seviye alan kodu olarak ülke kodu kapsamında dile getirilen bu isimlendirme, konumlandırma üzerinden hedef olarak kullanıcılara ülkeyi tanıtmaktadır. Ayrıca havalimanları ve havayolu şirketlerini tanıtmak için özel verilen uzantı ise hava anlamına gelen ‘’.aero’’’dur ve sadece resmi evraklarla alınabilir! Örneğin: ercanhavalimani.aero veya bir diğer devlet resmi evrağı ile alınabilecek domain ercanhavalimani.com.tr gibi.  Bu resmi domainlerin de sahibi devlet olması gerekir. Örneğin; KKTC Ulaştırma Bakanlığı veya Sivil Havacılık Dairesi. Sayın ilgili/yetkili bu resmi domainlerin sahipleri neden devlet değil de özeldir? havalimanı, özel işletmeden devir alındığında ne olacak? şimdi alınamayan domain zamanı gelince alınabilecek mi? Herşeyden önce bu resmi uzantılı domainler bedeli varsa ödenerek alınmalı ve devletin kontrolünde olmalıdır.
    ccTLD Domain Nasıl Alınır? Ülkeleri temsil eden ccTLD ve özel verilen uzantılar bireysel ve belgesiz olarak alınamaz! Bu tür domainleri kayıt edebilmek için mutlaka resmi evrak ile başvuru yapılması gerekir.
  2. .COM Domain Nedir? ve Kimler Kullanabilir? Günümüzün en çok bilinen ve bu nedenle de en değerli alan adı uzantısı kuşkusuz .COM’dur. KKTC’ye veya Türkiye’ye ait bir alan adı uzantısı değildir. Amerika’dan satılır yani Amerika’ya ait bir alan adı uzantısıdır. Amerika’da ilk gelen alır kuralı geçerlidir. “Commercial” yani “ticari” kelimesinin kısaltması olan bu uzantıya herkes yoğun şekilde ilgi gösterir. İngilizce “commercial” kelimesinin kısaltması olan “com” kullanım amacı alanı ile ilgili kullanıcıya fikir verir. Ticari bir faaliyet veya kişisel web siteleri için internette bulunmak isteyen herkes .COM uzantılı alan adını kaydedebilir. .com vb domainlerin kayıtları Amerika’da bulunan Verisign şirketi tarafından yönetilmektedir ve sadece ABD yasasının nihai yargı yetkisi kapsamındadır.
  3. Domainin kullanım amacı önemlidir. Her ülkenin KKTC, Türkiye ve tabiki Amerika’daki gibi kanunları ve yasaları vardır. Yasa dışı faaliyet veya herhangi bir markayı kötülemek için kullanılıyorsa suç teşkil edebilir. Biz de haklarımızı ve yasaları biliyoruz, yasal sorun çıkaracak veya suçlanacak herhangi bir duruma düşmemek için titizlikle irdeliyor, inceliyor ve avukatlarımıza danışıyoruz. Kimseyi yanıltmamak için ercanhavalimani.com’un resmi kurum veya kurumlara ait olmadığını, ayrıca özel şahısa ait olduğunu belirten bu yazı gibi ve benzeri uyarılarımızı da sitemizin her sayfasında yayınlıyoruz. Tabiki ilk günden bu güne, tek amacımız ülkeye faydalı bir websitesi olmasını sağlamaktır.
  4. ercanhavalimani.com’un her sayfasında da belirttiğimiz gibi “Bu websitesi KKTC’ye gelecek olan turistlere bilgi verme amaçlı hazırlanmış turizm tanıtım sitesidir.” Herhangi bir KKTC Devlet Kurumu veya Ercan Havalimanı özel işletmesi ile bağlantısı yoktur. Resmi (Official) bir site değildir.
  5. Son olarak Dünyada bir çok örneği olan turizm ve tanıtma amaçlı özel havalimanı websiteleri yayınlanmaktadır. Google’dan araştırılabilir en güzel örnekleri de GKRY’dedir larnacaairport.org ve paphos-airport.com‘dur.

Neden bu websitesi Açıldı ve Yayınlanıyor?

ErcanHavalimani.com “Sahibinin Açıklaması ile”

Domain 16/01/2009 tarihinde boşta olduğu ve kullanılmadığı görülüp direk olarak Amerika’daki bir domain satışı firmasından sahiplik haklarıyla birlikte ilk kez satın alındı. 2009 yılında havalimanı devlet tarafından işletiliyordu, henüz özelleştirilmemişti. Ercan Havalimanı’nı tanıtan bir websitesi olmadığı için tamamen milli duygularla, tek amacı KKTC’ye gelecek olan kişilere; nasıl gelinir?, nereden gelinir? hava yolu firmaları ve uçuşlar gibi bilgileri verme amacıyla, hiç bir kazanç beklentisi olmadan amatörce hazırlanmış bir websitesi projesi idi.

Yıl 2024  tam 15 senedir. Emekle, özveriyle, en önemlisi ve değerlisi yıllarca zaman ve saatlerce çalışma harcayarak maddi veya manevi hiç bir destek, ödül veya teşekkür almadan yüksek hosting, yazılım ve yayınlama lisans ücretleri ile tüm masrafları bu zamana ve sonrasına kadar dahi şahsım tarafından karşılanan bir websitesidir.

ercanhavalimani.com domainine değerini veren; onu hazırlayan bilgi ve tecrübe, üzerine harcanan emek, ziyaretçi sayısı vb özelliklerdir. Aksi takdirde başka birinin elinde yukarıdaki örnekteki diğer benzer ilgili domainleri gibi, sadece boş ve faydasız bir domain/site olmaktan öteye gitmez, KKTC’ye de faydası olmaz. “Ercan” özel bir isimdir ve pilot binbaşı Fehmi Ercan’dan gelmektedir. KKTC’nin havaalanının resmi adı domaindeki gibi kısaltılmış bir ad değildir. Bunun yanında havalimanı tanıtım sitesi açmak için bir örnek vermek gerekirse, lefkosahavalimani.com bile kullanılabilirdi.

Aylık ortalama 1 milyon hit ile başarılı bir KKTC tanıtım sitesi haline getirdiğim ercanhavalimani.com’da Kıbrıs doğumlu bir Kıbrıs Türk’ü olarak ilk amacım KKTC’yi tanıtmak, KKTC’ye gelecek olan yolculara/turistlere rehber olmak ve bilgiler vermektir. Ülkesini seven bir kişi olarak KKTC’ye katkısı olsun diye hazırladığım sitenin, yurt dışında yıllarca çalıştıktan sonra Kıbrıs’a yerleşmek ve yaşamak için kendi şahsi birikimimide KKTC’ye getirerek kurduğum hayatımın bir parçası haline gelmiş olduğu da aşikardır. Bu siteyi geliştirmek ve faydalı bir hale getirmek için zaman içerisinde defalarca çeşitli makamlarda oturan yetkili kişilere ulaşmaya çalışılmış ancak geri dönüş alınamamıştır.

Yine bu zaman içerisinde hiç bir suç teşkil etmediği halde sadece güncel olmadığı söylenerek, şahsım polise şikayet edilmiş ve ifadeye çağırılmıştır, bana ulaşmadan KKTC’nin turizmine çok fazla katkısı ve faydası olan siteyi sadece kendi kişisel çıkarları için bencilce ülkeye faydasını bile hiç düşünmeden kapattırmaya çalışan adı bizde saklı yetkililer de olmuştur. Bunca yıldırmaya (mobbing) maruz kalmak şahsımı pes ettirmek yerine bu içerikten de anlaşılacağı gibi daha da hırslandırmaktadır. Kaldıki bana ulaşmak isteyip ulaşan kişiler vardır. Yine de bana ulaşmak isteyen herkes için aşağıda özel e-posta adresimi açıkça yayınlıyorum.

Her bir ülkesini seven, yerli ve milli duygulara sahip kişi veya herhangi bir yetkili bana her zaman ulaşıp bu websitesindeki bilgileri güncelletebilir veya ekletebilir. Geçmiş yıllarda GKRY’den de bu domainin satın alınmasının teklifine farklı duygularla verilmiş cevaptı ama şimdide vereceğim cevap hala aynı; satma gibi bir düşüncem mevcut şartlarda yoktur. Şartların değişmesi durumunda arabulucu avukatlarımız ile resmi görüşmeler yapılabilir. Devletimiz de, havalimanı özel işletme şirketi de  +1 veya +2 websitesi açabilir (Örneğin: sgairport.com ve sabihagokcen.aero), Unutmayın! ülkemizi tanıtan ne kadar çok site olursa, daha çok turist daha çok KKTC’nin tanınması ve dolayısıyla ekonomisine daha çok katkı ve zenginlik demektir.

Ercan havalimanı ve KKTC’ye ulaşım hakkında yararlı bilgiler verdiğim ErcanHavalimani.com, İnsanların bilgi alma özgürlüğü anayasal bir haktır engellenemez. Bunu engellemeye, kaldırmaya çalışmak suç bile teşkil edebilir. Bu konuda bilgilendirilmiş ve yetki verilmiş yerel avukatımız vardır. Yıllarca sürecek davalar yerine, aynı ülke de ve aynı konuda paydaş olan, çalışan herkes bu bilgileri vermeye güncellemeye yardımcı olursa hem üzerindeki sorumlu ve yetkili olduğu görevi hafifletmiş hemde ülkesine benim gibi faydalı olmuş olur. Elinizde bir değer var kullanın, bu bir avantaj, en azından daha iyisi yapılana kadar.

Bunca emeğim için, websitesinin ziyaretçilerilerinden aldığım binlerce teşekkür bana yeter.

İşletme Yüksek Lisans (MBA) ve Bilgisayar Mühendisi (Bsc.)
Cemal AYAZ
E-posta: cemalayaz@hotmail.com
Sayfa Güncelleme tarihi: 06/02/2024