22 Şubat 2009,
 21

Kıbrıs Havaalanları Servisi Şirketi’nin, ülkenin dört bir yanından 7 ile 12 TL arası fiyatlarla Ercan Havalimanı’na ucuz ulaşım başlatması vatandaşı sevindirdi.

ercan-kibhas1KIBHAS LTD. (Havaalanları Servisi)
Merkez Ofis Adres: Lefkoşa Otobüs Terminali No:4

Lefkoşa Ofis:
Tel: +90 392 227 52 31
Fax: +90 392 227 52 32

Girne Ofis:
Tel: +90 392 815 72 48
Fax: +90 392 815 72 87

Ercan Havaalanı’na ulaşımı sağlamak üzere bir süre önce kurulan, Kıbrıs Havaalanları Servisi Şirketi (KIBHAS) 5 bölgeden hizmet vermeye başladı. Lefke, Güzelyurt, Girne, Gazimağusa ve Lefkoşa’dan belirli saatlerde kalkan otobüsler Ercan Havaalanı’na yolcu taşıyor ve yine belirli saatlerde havaalanından aldığı yolcuları, 5 bölgeye ulaştırıyor. Otobüs şirketi, Lefkoşa’dan 7, Girne ve Gazimağusa’dan 10, Güzelyurt ile Lefke’den 12 TL’ye Ercan Havalimanı’na ulaşım sağlıyor. 7 ile 12 TL arası fiyatlarla Ercan’dan ülkenin dört bir yanına yolcu taşınması vatandaşı memnun etti.

“SEFERLER ARTABİLİR”

KIBHAS şirketi şoförlerinden olan Ahmet Canbolat, vatandaşın bu uygulamadan memnun olduğunu söyledi. Canbolat; “Seferlerimiz her sabah 05.00’da başlıyor ve akşama kadar devam ediyor. Yolcular, uçak kalkış-inişine göre, mutlaka bir otobüs bulabilir. Uygulamaya henüz başladık. Talep artarsa, diğer bölgelere de seferler başlatabiliriz” dedi.

ÖĞRENCİLER UYGULAMADAN MEMNUN

Uygulamadan en çok memnun olan bir diğer kesim ise öğrenciler. Bütçeleri kısıtlı olan öğrenciler, sık sık yurt dışına çıktıklarını her seferde sıkıntı çektiklerini ifade ettiler. Sık seyahat ettiğini söyleyen öğrenci Aysun Pekdemir; “Öğrenciler için çok güzel ve cazip bir uygulama. Burada taksiler çok pahalı. Uçak parasına yakın bir miktarı onlara vermek zorunda kalıyorduk. Ben şimdi Güzelyurt’a 12 TL ile gidebileceğim. Oysa taksiye en az 120TL vermek zorunda kalacaktım.”

Otobüs şirketini kullanan öğrenci Egemen Aydın da Girne’ye gideceğini, yeni uygulamayı duyunca çok sevindiğini belirtti. Aydın; “Eğer bu seferler olmasa idi, 60–70 TL vermek zorunda kalacaktım, ya da 4-5 öğrenci birleşip taksi tutacaktık. Ayrıca günün her saatinde havalimanına gidip, gelme imkânımız olması da çok güzel. Yalnızca seyahat etmek için değil, bir arkadaşımızı uğurlamak içinde, artık havalimanına ucuza gidebiliriz” dedi.

Ercan Havalimanı ile ilçeler arasında uzun bir süreden bu yana eksikliği hissedilen otobüs seferleri, Kıbrıs Havalimanları Servisleri (KIBHAS) isimli taşımacılık şirketinin seferlere başlamasıyla hizmete girdi.
2 Şubat’tan bu yana başlatılan seferlerle, Lefkoşa, Gazimağusa, Girne, Güzelyurt ve Lefke ile Ercan Havalimanı arasında ücretli yolcu taşımacılığı yapılıyor.

Ercan Havalimanı ile ilçeler arasında yıllardır yaşanan ulaşım sorununa yeni bir çözüm getirildi. İki yıldan bu yana yapılan çalışmalar neticesinde kurulan Kıbrıs Havalimanları Servisleri isimli taşımacılık şirketi, 2 Şubat Pazartesi gününden itibaren Ercan Havalimanı ile beş büyük şehir arasında seferler düzenlenmeye başladı.

KIBHAS Direktörü Aziz Gece, Ercan Havalimanı ile diğer ilçeler arasında uzun bir süreden bu yana ulaşım eksikliğinin hissedildiğini belirterek, seferlerin yolcular tarafından olumlu karşılandığını, günden güne ilginin arttığını söyledi.

05.00’ten 18.30’a kadar

Beş ortağı bulunan KIBHAS, bundan böyle sabah 05.00 ile 18.30 saatleri arasında Lefkoşa, Mağusa, Girne, Güzelyurt ve Lefke’deki terminaller ile Ercan Havalimanı arasında seferler düzenleyecek.

Öncelikle Lefkoşa ve Girne ile Ercan Havalimanı arasında başlatılan seferlerin ardından, 9 Şubat Pazartesi gününden itibaren Lefkoşa, Mağusa, Girne, Güzelyurt ve Lefke’nin bulunduğu beş büyük ilçe ile Ercan Havalimanı arasında ulaşım sağlanacak.

Her ilçenin otobüs terminalinde KIBHAS’a ait ofisler bulunacak ve yolcular servisleri ofis salonlarında bekleyebilecek. KIBHAS ofislerinde ayrıca, yolcuların bagajlarını güvenle bırakabileceği dolaplar da bulunacak.

Uçak seferlerine göre yapılan otobüs seferleri, bayram, yılbaşı ve üniversitelerin açılış ve kapanış dönemlerinde de ek seferlerle çoğaltılacak. Ulaşım ücretleri ise, Lefkoşa- Ercan 7.00 TL, Mağusa- Ercan 10 TL, Girne- Ercan 10 TL, Güzelyurt- Ercan 10 TL ve Lefke- Ercan ise, 12 TL olarak belirlendi.

Gece: Ercan’a ulaşım büyük bir eksiklikti

KIBRIS’a açıklamalarda bulunan KIBHAS Direktörü Aziz Gece, Ercan Havalimanı ile diğer ilçeler arasında uzun bir süreden bu yana ulaşım eksikliğinin hissedildiğini kaydederek, Ercan ile ilçeler arasındaki ulaşımı sağlamak amacıyla 2 yıl önce müracaatta bulunduğunu ve düşüncenin beş ortak ile birlikte projelendirilerek hayata geçirildiğini ifade etti.

Ülkede özel araç kullanma alışkanlığının yaygın olduğunu, bu nedenle havaalanına gidenlerin özel araçlarını kullanmayı tercih ettiğini söyleyen Gece, ülkeye turist olarak gelenler ile özel aracı olmayanların ise taksileri kullandığını belirtti.

Gece, taksi taşımacılığına göre daha uygun fiyatlara Ercan ile ilçeler arasında yolcu taşımacılığının yapılmaya başlanmasının da yolcular tarafından olumlu karşılandığına ve günden güne ilginin arttığına dikkat çekti.

Bölgesel Ulaşım Bilgisi için;
Lefkoşa: +90 533 870 78 45
Girne: +90 533 870 78 46
Gazi Magosa: +90 870 78 47
Ercan Havaalanı: +90 533 870 78 48
Güzelyurt – Lefke : +90 533 870 78 49

21 responses on “Ercan’da Toplu Taşıma Başladı

 1. DAÜ'den Bir Öğrenci diyor ki:

  Mağusa’dan Ercan’a Sefer Olması çok güzel!Bu seferlerin bütün uçak seferlerine göre düzenlemesi ve gece ve gündüz servis olması çok iyi olur!! Ayrıca KIBHAS şirketinin bir internet sitesi açması ve orda saat ve açıklamaları yazması çok iyi olur. Teşekkürler….

 2. DAÜ'den Bir Öğrenci diyor ki:

  Çok güzel bir uygulama seferler artırılmalı ve böyle dewam edilmeli!!!

 3. Ekril Berem diyor ki:

  Çok şükür uygun fiyatlarla erişim sağlanıyor.

  Ne güzel ne güzel

  :)

 4. daü student diyor ki:

  uygulama çok güzel. bizi taksici zulmünden kurtardılar. fakat magusa için konuşmak gerekirse seferler okulun önündeki daü çemeberden olmalı. lemarın orası için gene taksi tutmak zorunda kalıyoruz. birde uygulama oturur ve sefer saatleri çoğalırsa çok güzel olur.

 5. LAÜ'den Bir Öğrenci diyor ki:

  Tebrik ediyorum.Çok sevindirici.Taksilere para vermekten bıkmıştık

 6. Sinir Harbi diyor ki:

  Rezaletten başka bir şey değil.Uçağım 22:45’de alana iniyor,bagajımı alıp 23:10’da bu bahsi geçen otobüslerin olduğu yere gidiyorum.Ne zaman kalkar diye sorduğumda söför bey 23:45 gibi kalkarız diyor.O kadar taksi parası vermektense biraz beklerim diyorum.Ve başlıyoruz beklemeye.Hiç bir açıklama yapan yok,hiç bir bilgisi olan yok otobüs saat 00:55’te lütfen kalkıyor.Klasik Kıbrıs umursamazlığından başka bir şey değil.Taksi pahalı belki ama beklemek bir o kadar sinir bozucu.Diyor ki insan lanet olsun beklemektense üç kuruş daha fazla veririm.İnsan gibi yaşarım.

 7. aamet(ydu öğrencisi) diyor ki:

  süper oldu gidiş gelişe 14lira mükemmel taksiye en ucuz sadece tek yöne 30lira veriyoduk ii oldu teşekkürler bide saatlerini bilsek daha ii olcak:D

 8. MARMARA UNİDEN diyor ki:

  ercana inişim saat 11de olmasına karsın otobüsün 13.30da kalkacağını öğrendim ve yıkıldım resmen! 2.30saat bekleme boyunca ne tür etkinlikler planlandıgını merak etmeye basladım 😀 bu resmen sabrınız varsa otobüse binersiniz yoksa da buyrun sizi taksilerimize alalım demek..ucuz ama garip bir uygulama olmus..

 9. Kibris Otel diyor ki:

  Guzel bir uygulama, simdi aksakliklar olacaktir cunku Kibrist’a insanlar bu ulasima henuz alisik degiller. Ozellikle ogrenciler icin guzel bir haber. Umarim zamanla rayina oturur.

 10. fikret bardakcı diyor ki:

  lefke üniversite kampüsüne kadar gidiyormu ve karşılıklı hareket saatlerini öğrenebilirmiyim

 11. SEDAT HANİFEOĞLU diyor ki:

  Kıbrıs Havaalanları Servisi Şirketi’nin Girne-Ercan ve Ercan Girne arasındaki karşılıklı sefer saatlerini ve Girne’de yolcu indirdiğiniz dmevkileri ve ücretlerinizi tarafıma bildirmenizi rica ederim.

 12. Oguz Mumcuoglu diyor ki:

  Kıbrıs Havaalanları Servisi Şirketi’nin Girne-Ercan ve Ercan Girne arasındaki karşılıklı sefer saatlerini ve Girne’de yolcu indirdiğiniz dmevkileri ve ücretlerinizi tarafıma bildirmenizi rica ederim.

 13. GAU diyor ki:

  Tebrik ederiz Kıbrısta ik defa böyle yüz güldüren, verimli bir uygulamaya geçildi taksiciler biraz kızacak ama yeter biz öğrencileri sömürdükleri 70-80 tl 40km lik yol teşekkürler emeği geçen herkese

 14. rusen diyor ki:

  bende sevindim bu uygulamaya ama saatleri biraz daha daha uzun tutulursa yani 05:00 dan 18:00 kadar değilde 24:00 kadar olsa daha iyi olabilirdi saygılar

 15. avni diyor ki:

  belkide 30 sene öncesi olması gereken buydu askerlimi orda yaptım ve yakın zamandada gelmeyi düşünüyom iyi olmuş teşekürler yinedeee

 16. Melda Guvener diyor ki:

  Super, umarim deva eden bir uygulamadir…

 17. cagdas diyor ki:

  kıbrısta gecen sene kısa dönem olarak askerligi tamamlayip yurda donme zamanı gelmisti. havaalanina taksi ne kadara gider diye sordugumda 40 ama askersin heralde 35’e goturyruz seni dediler. gittim garajdan 7,5 tl verip bir dolmusla ulastım havaalanina.

 18. REŞAT EREL diyor ki:

  Değerli arkadaşlar öncelikle sizlere hayırlı uğurlu olsun, allah yolunuzu açık etsin kaza bela vermesin.İnanın evladı daü de okuyan bir veli olarak bu uygulamanıza çok sevindik.Umarım servis saatlerinizi yolcularınızın talepleri doğrultusunda düzenler, Günümüzde gerçekten kıymetli olan zaman mefrumunu iyi değerlendirirsiniz.Anladığım kadarıyle insanların tek şikayeti zamana dikkat edilmesi (Dost Acıyı Söyler amma dostunu daha iyi görebilmek için) tekrar hayırlı uğurlu olsun der,kazasız belasız yolculuklar dilerken lütfen evlatlarımızın sizlere emanet edildiğini unutmamanızı rica ederiz. Selam ve muhabbetle Birde unutmadan bir web sitesi hazırlattırırsanız inanın( hareket saatleri açısından )çok iyi olur.

 19. online diyor ki:

  o Evet, muhtemelen bu yuzden

 20. Prof. Dr. Semal Yemenicioğlu diyor ki:

  Böyle bir hizmet verilmesi büyük bir eksikliği giderdi, ama bu otobüslerin kalkış saatleri de web sayfasında görüntülenirse bu hizmetten yararlanmak isteyenlere büyük bir kolaylık sağlayacak.Bu uygulamadan dolayı sizleri kutlar başarılar dilerim

 21. gau diyor ki:

  Bu duyduğum en güzel şeydi!!! ben de kara kara Ercan’dan Girneye nasıl gtsem die düşünüyordum! Gerçekten tam yerinde olmuş. Çok mutlu oldum bunu duyduguma. Ama bide kalkış saatlerini belirtseydiniz….

Bir Cevap Yazın